Amasya’da ağaç katliamına karşı direniş

0

Akaryakıt istasyonu yapımı için 137 ağacın kesilmek istenmesi Amasya’yı ayağa kaldırdı. Ağaçların kesilmek istenmesinden haberdar olan Amasyalılar bölgeye gidip kesime engel olmaya çalışırken sosyal medyaya da yansıyan bu olay büyük tepki tepki topladı.

Amasya merkezde, ağaçların kesildiğini gören vatandaşlar, yapılmak istenen akaryakıt istasyonunun hem mahalle için tehlike oluşturduğunu hem de yeşillik alanın dinlenmek için kullanıldığını belirterek tepki gösterdi.

Borsa İlkokulu’na 50 metrelik mesafede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait 3,5 dönümlük arsanın, bir petrol şirketine satıldığı ve oradan da ihale ile 49 yıllığına başka bir şirkete kiraya verildiği iddia edildi.

Haftanın yedi günü vatandaşlar tarafından kullanılan ve içerisinde yaklaşık 130 ağaç bulunan arsayı kiraladığı öne sürülen şirket arsanın çevresini kapattı.

Motorlu testerelerle ağaçların kesilmeye başlanması ile vatandaşlar yıllardır piknik alanı olarak kullandıkları arsaya doluştu. Olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Açıklamalar karşısında bir türlü ikna olmayan vatandaşlar, arsa etrafındaki sacdan yapılmış bariyeri yıktı.

Gece yaşanabilecek ağaç katliamına karşı 50 yurttaş gece parkta çadır kurarak nöbet tuttu. Parkta bekleyiş sürüyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply