Ahmet Türk’e yumruklu saldırı

0

Muş’un Bulanık ilçesinde çıkan olaylarda 2 kişinin ölümüyle ilgili davanın Samsun’daki duruşmasını izleyen Ahmet Türk, adliye çıkışında yumruklu saldırıya uğradı. Türk’ün burnu ve iki dişi kırıldı. Saldırgan gözaltına alındı. Bulanık’ta 15 Aralık 2009’da DTP’nin kapatılmasını bahane eden grup eylem yapmış; kepenk kapatmadığı için saldırıya uğrayan esnaf Turan B.’nin (43) Kalaşnikofla ateş açması sonucu Necmi Oral (20) ve Kemal Ağcan (46) hayatını kaybetmişti. Turan B. ve kardeşi Metin B. tutuklanmıştı. Güvenlik gerekçesiyle Samsun’a alınan davaya dün başlandı.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı, kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Muş Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman, BDP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş ile eski milletvekili Aysel Tuğluk da izledi. Türk adliye çıkışında açıklama yapmaya başlamadan önce bir grup PKK aleyhinde slogan attı. Sırrı Sakık güvenlik güçlerine dönerek, “Bunları niye konuşturuyorsunuz. Uzaklaştırın bunları” dedi. Türk açıklama yaptığı sırada kalabalığın olduğu yerden pet şişe atıldı. Hemen ardından Türk, bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Türk ve BDP’li milletvekilleri, TBMM plakalı araçlarına binerek adliyeden uzaklaştı.

AMELİYAT EDİLDİ

Ahmet Türk, daha sonra Kavak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Türk’ün burun çatısının ve iki dişinin kırıldığı, alnının yarıldığı belirlendi. Türk’e burada pansuman yapıldı. Akşam üzeri Ankara’ya gelen Türk, Güven Hastanesi’nde ameliyat edildi. Başhekim Prof. Dr. Tevfik Ali Küçükbaş “Burundaki kırığı alçı uygulaması yapıldı. Bir hafta içinde iyileşeceğini tahmin ediyoruz”dedi. Ahmet Türk’e yumruk attığı belirlenen İsmail Çelik (27) ve pet şişeyi atan Uğur Keskinoğlu gözaltına alındı. Zanlının uyuşturcu temin etmek ve kumar oynatmak suçundan sabıkası olduğu ve bir kahvehanede garson olarak çalıştığı belirtildi.

2 MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Sakık, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Duruşma çıkışında polis ciddi önlem almıştı. Ancak saldırı sırasında güvenlik güçleri duruma seyirci kaldı. Saldırıda ihmali olan emniyet müdürünün derhal görevden alınması gerekir.” Ahmet Türk’ün saldırıya uğramasıyla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2 müfettiş görevlendirdi. Müfettişler, olayla ilgili görüntüleri izleyecek. Güvenlik güçlerinden kaynaklı bir boşluk, zafiyet olup olmadığı tespit edilecek.

TÜRK: HERKESİ AKLI SELİME DAVET EDİYORUM

Ahmet Türk, tedavisinin ardından Ankara’ya hareket etti. Türk hastane çıkışında şunları söyledi: “Irkçı, faşist bir insanın saldırısına uğradık. Ben herkesi aklı selime davet ediyorum. Umut ediyorum ki bu tür şeyler topumda bir gerginlik yaratmaz. Tabii ki burada olayın işleyiş biçimleri ve burada alınan önlemler konusunda, gerçekten bu konuda ciddiyetle izlenmesi gerekiyor. Buradaki polislerin arasında bir olay gelişiyorsa, elini kolunu sallayıp gelip yumruk atabiliyorsa, burada bir ihmal var. Bunun ciddi bir şekilde araştırılmasını istiyorum.” Ahmet Türk’e günü birlik rapor verildiği bildirildi. Bu arada Türk’ün hastanede ifadesine başvuruldu.

İKİ POLİS MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Türk’e yapılan saldırının ardından iki polis müdürünün görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Valiliğin açıklamasında “Yürütülen soruşturma çerçevesinde İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cemal Issı ve Şube Müdürü Murat Alkan görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply