Afganistan’da kadın gazetecilere saldırı

0

İki kadın gazeteci Afganistan’ın doğu vilayetlerinden Host’ta vuruldu. Host vilayeti sözcüsü Mubarez Muhammed Zadran, “İki gazeteci sabah saatlerinde bölge polis karakollarından birinde vuruldu. Biri hayatını kaybederken, diğeri de ağır yaralandı“ dedi. Host polis müdür yardımcısı Yakub Mandozai de saldırganın polis üniforması giyen biri olduğunu açıkladı.

Hayatını kaybeden gazetecinin Alman vatandaşı Anja Niedringhaus, ağır yaralı gazetecinin ise Kanada vatandaşı Kathy Gannon olduğu ve Associated Press (AP) haber ajansı için foto muhabiri olarak çalıştıkları bildirildi.

Niedringhaus çalışmaları sayesinde birçok ödülün sahibi olmuştu. Kanadalı Gannon’un ise İslamabad’da yaşıyordu.

AP iki gazetecinin seçim pusulalarını dağıtan seçim konvoylarıyla seyahat ettiğini açıkladı.

AP Başeditörü Kathleen Carroll, New York’ta yaptığı açıklamada, “Anja ve Kathy, bölgedeki çatışmalar ve insanlara ilişkin haberleriyle Afganistan’da uzun yıllar geçirdi. Anja, güçlü ve dinamik bir gazeteciydi ve anlamlı fotoğrafları, sıcak kalbi ve yaşam enerjisiyle çok sevilirdi. Kaybından dolayı üzüntü içerisindeyiz” dedi.

Birleşmiş Milletler, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Gazetecileri Koruma Komitesi saldırıyı kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, saldırının Afganistan’da çalışan gazetecilerin karşılaştıkları riskleri bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti ve yetkililere seçim döneminde önemli bir rol üstlenen gazetecileri koruma çağrısı yaptı.

İLK SALDIRI DEĞİL

Bu son üç hafta içinde ülkede gazetecilere yönelik üçüncü saldırı. Alman gazeteci Anja Niedringhaus, 11 Mart’ta İsveçli gazeteci Nils Horner’dan sonra, Afganistan’daki seçim kampanyası sürecinde öldürülen ikinci Batılı gazeteci oldu.

Haber ajansı AFP‘nin kıdemli Afganistan muhabiri Serdar Ahmed, eşi ve iki çocuğu 20 Mart’ta, silahlı saldırganların yüksek güvenlikli Serena adlı otele düzenledikleri saldırı sırasında hayatını kaybetmişti. Olayda dördü yabancı dokuz kişi ölmüştü.

Cumartesi günü yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi ülkede sıkı güvenlik önlemleri alınmasına rağmen çok sayıda saldırı haberi geliyor.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE / AMERİKA’NIN SESİ

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply