AB, BioNTech-Pfizer ile 1,8 milyar dozluk daha aşı sözleşmesi imzaladı

0
Avrupa Birliği (AB), BioNTech-Pfizer ile 900 milyonu opsiyonlu 1.8 milyar doz aşı almak için sözleşme imzaladı

 

Bugüne kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson’ın ürettiği aşılara onay veren AB, BioNTech-Pfizer ile yeni bir aşı alım anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı sosyal medya hesabından açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen duyurdu. Avrupa’da aşılama sürecinin iyi ilerlediğine işaret eden Von der Leyen, ilave dozların bağışıklık artırıcı aşılarda, ortaya çıkan yeni varyantlarla mücadelede, çocuk ve gençlerin aşılanmasında kullanılacağını belirtti.

Von der Leyen, AB Komisyonu’nun BioNTech-Pfizer’la 2021-2023 yılları için 900 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar dozluk alım sözleşmesini onayladığını kaydetti.

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson&Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.

AB yönetimi, bu sözleşmeleri göz önünde bulundurarak yaz aylarında 450 milyon nüfusluk AB’de, yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor.

Share.

About Author

Leave A Reply