17 milyon uydu anteni çöpe gidecek

0

İki yıl sonra dijital karasal yayına geçecek olan Türkiye’de frekans planlaması dâhilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak. 450 televizyon ve 1.100 civarında radyonun frekansa kavuşacağı yeni dönemde 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.

Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği’nden (MOBİLSAD) yapılan açıklamaya göre, televizyon ve radyolara frekans tahsisi amacı ile çıkarılan Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu 3 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu alanda yaptıkları çalışmalarda da son aşamaya gelindi.

Kanunun geçici 4’üncü maddesine göre, Türkiye 2015 yılı başında dijital karasal yayına geçmek zorunda. 2014’e kadar yapılacak çalışmalar ile birlikte 23’ü ulusal olmak üzere toplam 252 televizyon ve 36’sı ulusal olmak üzere toplam bin 90 radyonun frekans tahsisleri yapılacak.

Frekans planlamasını yaptıran RTÜK ile aralarında Kanal D, Star TV, ATV, Kanal7, STV, FOX ve TV8’in de bulunduğu 16 yayıncı ortağın bulunduğu Anten A.Ş.’ye ortalama 400 milyon TL’ye mal olacak 800 adet verici anten kurulacak.

Antenlerin satın alım ve kurulumunu sağlayacak olan Anten A.Ş., sistemin işletmesini de yürütecek. Dijital karasal yayıncılık ile birlikte Türkiye’deki 17 milyon adet uydu anteni de çatılardan kaldırılacak.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply